Başlangıç / Haberler / Kırklareli Üniversitesinde Bediüzzaman Konferansı Yapıldı

Kırklareli Üniversitesinde Bediüzzaman Konferansı Yapıldı

Vefatının 52. Yıldönümü nedeniyle geçtiğimiz ay Kırklareli’nin Merkez Camiinde “Bediüzzaman Mevlidi” yapılmıştı. Kırklareli’nde yapılan bu ilkin ardından bu seferde başka bir ilk gerçekleşti. Ruba Vakfı ve vakfımızla beraber hareket eden Ulegder’in birlikte çalışması ve Kırklareli Üniversitesi talebelerinin olağan üstü gayretleri, himmet ve istekleriyle 10 Mayıs Perşembe günü saat 20.45’de Kırklareli Üniversitesi Rektörlük binası konferans salonunda “İdeal Üniversite ve Bediüzzaman” konulu konferans yapıldı.

Trakya’yı bilmeyenler için normal gelebilecek bir konferans olarak addedilebilir ama bir şekilde Trakya’nın suyundan içmiş yolundan geçmiş olanlar için Kırklareli gibi bir yerde Üniversite’de Bediüzzaman Konferansının yapılması fazlasıyla takdire şayan bir haldir.

Kırklarelili olup hala Lüleburgaz’da ikamet eden ve konferansa Lüleburgaz’dan kalkıp gelen Çetin abimiz “Allah’ıma şükürler olsun, bugünleri de gördük” demesi azda olsa konuyu özetleyecektir.

Konferans Edirne ve Tekirdağ’dan da gelenler vardı. Kırklareli Üniversitesi talebelerinin konferans başlamadan yarım saat önce salona akım etmeleri ve konferans başladığında salonu tıklım tıklım doldurmaları, hatta merdivenlere oturup oradan izlemeleri görülmeğe layık bir haldi.

Ayrıca üniversitede görev yapan öğretim görevlilerinin de konferansı izlemeğe gelmeleri müşahede edildi. Hatta bir öğretim görevlisi bayanın kitapların dağıtıldığı standa gelip, öğrencileri tebrik etmesi ve “Çok güzel bir konferans düzenlemişsiniz Allah sizden razı olsun” demesi birçok şeyi anlatır nitelikteydi.

Konferans başlamadan önce teknik işlerin yapıldığı salona sunum hazırlığı için gittiğimizde “Ruba” ne demek diye teknik işlerin başında bulunan çalışan sorunca “Rumeli…” diye söylerken “Rumeli ha, çok güzel. Burada bir sürü etkinlik olur ama hiç Rumeli isimli bir kurum buraya gelmemişti” diyerek bu ismin çok hoşuna gittiğini, en azından bizim topraklardan bir vakfın faaliyeti diye bakması bile bizim hoşumuza gitti.

Konferans Kur’an-ı Kerim ile başladı. Akabinde 15 dakikalık bir sunum ve daha sonra Abdülhamid Oruç hocamızın sunumu ve ardından Bediüzzaman’ın talebelerinden Hamdi Sağlamer ağabeyin konuşmasıyla son buldu.

Konferans sonunda ücretsiz olarak küçük boy Risale-i Nur kitapları, Nur The Light dergisi, Peygamber Efendimizle ilgili hazırlanan küçük hadis el kitapçığı ücretsiz olarak dağıtıldı ve Ulegder’in bir çalışması olan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” kitabı satıldı. Ayrıca Ulegder ve NurNet.Org sitemizinde buroşürleri dağıtıldı.

Konferansta çekilen fotoğrafları görmek için tıklayınız…

Daha ayrıntılı bilgi için konferanstan kesitlerin yer aldığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

 
 

Yorum yaz