Başlangıç / Haberler / Risale-i Nur Üzerindeki Haklar Artık Diyanet’in

Risale-i Nur Üzerindeki Haklar Artık Diyanet’in

Aylardır gündemde olan Risale-i Nur’lara bandrol konusunda nihai karar verildi.ARTIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN 

“Eser Sahibi Sait Okur (Bediüzzaman Said Nursi) Olan Eserler Üzerindeki Hakların Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Kullanılmasına İlişkin Karar”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili karar, Kültür ve Turizm Bakanlığının talebi üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 47′nci maddesine göre alındı.
SAİT OKUR’UN RİSALE-İ NUR ESERLERİAynı kararda, eser sahibi Sait Okur’un eserlerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan kaynaklanan tüm hak ve yetkilerinin Diyanet İşleri Başkanlığına ait olduğu ifade edildi.
Diyanet İşleri Başkanlığınca verilen izin veya yetki çerçevesinde hareket edilmediğinin ya da eserlerin aslına uygun olma koşuluna riayet edilmediğinin tespiti halinde hukuki süreç başlatılacağı bildirildi.
Eserleri üzerindeki hak sahipliğini belgelendiren kişilere, talep edilmesi halinde Diyanet İşleri Başkanlığınca münasip bir bedel ödeneceği ve bu bedelin Başkanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulacak komisyon tarafından belirleneceği belirtildi.
Karar, yazarın “Sözler, Mektubat, Lem’alar, Şualar”ın da aralarındaki bulunduğu eserleri için geçerli olacak.
 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

 
 

Yorum yaz