Başlangıç / Haberler / RUBA Vakfı üyeleri, Vali Oğuz’u ziyaret etti

RUBA Vakfı üyeleri, Vali Oğuz’u ziyaret etti

Rumeli Anadolu ve Balkanlar İlim ve Eğitim Vakfı (RUBA) üyeleri, Isparta Valisi Memduh Oğuz’u ziyaret etti. RUBA Vakfı Koordinatörü Erdal Aydın, ziyarette yaptığı konuşmada, aralarında akademisyen ve mütercimlerin de yer aldığı 100 kişilik bir heyetle Risale-i Nur Külliyati üzerine araştırma yaptıklarını söyledi.

Aydın, heyetin, Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Isparta’da çeşitli incelemeler ve ziyaretlerde bulunacağını kaydetti.

Vali Memduh Oğuz da Isparta’nın, dünyada gül üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşıladığı ifade etti. Isparta’ya ”Gülün başkenti” dediklerini belirten Oğuz, Isparta’nın ayrıca yetiştirilen çeşitli meyvelerle ”Cennet bahçesi bir vilayet” olduğunu vurguladı.

Dünyanın en kaliteli kirazının Isparta’da yetiştirildiğini kaydeden Oğuz, ”Isparta adeta gülü, gölü ve tabiatı ile cennetten bir köşe. Bütün bunlar Isparta’nın ilimle vazifelendirildiğini göstermektedir” diye konuştu.

Vali Oğuz, Isparta’nın ilim için bir merkez konumunda olduğuna dikkati çekti. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bu dönem yaklaşık 17 bin yeni öğrencinin eğitime başlayacağını ifade eden Oğuz, ”Bu rakam Isparta’nın ne kadar ilme yatkın olduğunu göstermektedir” dedi.

Hiçbir kentin diğerlerinden üstünlüğünün olamayacağının vurgulayan Oğuz, ”Hiçbir şehir diğerlerinden üstün değildir, zaten böyle bir iddiamız da yok. Bizim iddiamız, Isparta’nın ilim şehri olması konusundadır ve bu iddiamızda ne kadar haklı olduğumuzu, bu şehirdeki günden güne büyüyerek gelişen ilim yuvaları göstermektedir” diye konuştu.

Muhabir: Mehmet Erbek
Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu
Haber Kaynağı: AA

 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

 
 

Yorum yaz