Başlangıç / Haberler / HER DÜKKANA BİR KİTAPLIK

HER DÜKKANA BİR KİTAPLIK

Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri Mesnevi Nuriyede “İlim ile cehil arasındaki hicab ne kadar latîf ve ne kadar kalındır.” buyuruyor, bu zamanda iman ilimlerini öğrenebilecegimiz bir eser olan Risale-i Nur kulliyatıdır. Yine aynı eserde Üstadımız “Her şey Cenab-ı Hakk’ı tesbih ettiği gibi lisanıyla, ihtiyacıyla, istidadıyla dahi Allah’a dua eder.” buyuruyor. Kainatta her şeyin kendi lisanıyla Allah’ı zikrettiğini biz Risale-i Nur külliyatından öğreniyoruz.

Bediüzzaman;

”Herbir adam eğer hanesinde dört beş çoluk çocuğu bulunsa kendi hanesini bir küçük medrese-i Nuriyeye çevirsin. Eğer yoksa, yalnız ise, çok alâkadar komşularından üç-dört zat birleşsin ve bu heyet bulundukları haneyi küçük bir medrese-i Nuriye ittihaz etsin.”

Bediüzzaman Hazretlerinin Bu Tavsiyesini bizler Dükkanlar içinde şumullendirmenin faydalı olacağını mülahaza ettik;

Böylesine faydalı bir eseri müşterilerine hediye eden Kırklareli’nde dönercilik yapan Emin abinin dükkanındayız. Dükkanına güzel bir kitaplık kapan Emin abi, gelen müşterilerine Risale-i Nur hediye ediyor.

SAMSUNG

SAMSUNG

Kaç yıldır dönercilik yapıyorsunuz?
On iki yıldır dönercilik yapıyorum.

Ne zamandan beri Risale-i Nur hediye ediyorsunuz? Risale-i nur hediye etmek nereden aklınıza geldi?
Sekiz yıldır hediye ediyorum , meşverette konuşuldu tavsiye edildi, öyle karar verdim.

Bu güne kadar kaç kitap hediye ettiniz?
On altı bin dört yüz adet Risale-i Nur hediye ettik.

Hedeflediginiz bir rakam varmı? Kaç kitap hediye etmeyi düşünüyorsunuz?
Allah izin verirse, ömrümün sonuna kadar hediye edecem.

Kitap hediye ettiğiniz  müşterilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Yüzde doksan dokuz çok olumlu tepkiler alıyorum , ilk başlarda, bu kitaplar burada olursa senin işlerin bozulur diyen bir arkadaş vardı, Allah’a hamd olsun tam aksine işimize bereket geldi. Bir de bir devlet görevlisi “bu kitaplar siyasidir bunları buradan kaldır” dedi, bende hayır bunlar “Kur’an tefsiridir siyasetle alakası yok” dedim, hiç aldırış etmedim, bir zaman sonra hanımı geldi kitap istedi, ben hediye ettim, okumuş çok memnun olmuş. Adam emekli oldu, giderken benden defaatlerce özür diledi , çocuğu gelip boynuma sarıldı, buraya geldiklerinde beni ziyaret ederler.

Gördüğümüz kadarıyla kitapların içerisinde Bulgarca olanlar var, bunları kimlere hediye ediyorsunuz?
Kırklareli Bulgaristan’a 40 km, oradan gelen müşterilerimiz var , çok ilgi duyuyorlar, Risale-i Nurları okuyup İslam dinine ilgi duyanlar, ciddi araştıranlar var.

Risale-i Nurları hediye ederken nasıl veriyorsunuz, daha sonra takip ediyormusunuz, okumuş mu anlamışmı?
Müşteri standı görünce alabilirmiyim diyor, borcunu soruyor, hediye yazısına pek itibar edemiyor, ben Üstadımız Bediuzzaman Hazretleri’nin Tarihçe-i hayattaki ifadesi olan “Bu kitabın ücreti yirmi beş lira değildir yirmi beş kişiye okutmaktır”sözünü ifade ediyorum , okuyacaksınız bunlar Kur’an tefsiridir okumazsanız vebali var diyorum, ayrıca kitabı anlatıyorum, hanımlar rehberini verirken, bu kitap hanımların şefkat kahramanı olduklarını anlatıyor diyorum, içeriği hakkında bilgi vermeye çalışıyorum , tekrar geldiğinde ben sormadan O , ben böyle etkileyici bir kitap daha okumadım diye ifade ediyor zaten.

Bir yahudi vardı ona yirmi üçüncü sözü verdim, daha sonra sordum, “beni dehşete düşürdü nasıl bir eser” dedi.
Bir akşam, ezan okunuyor ben hızlı adımlarla camiye giderken karşılaştık, nereye dedi, dedim ezan okunuyor bak kurtuluşa çağırıyor camiye gidiyorum, sende müslüman ol ebedi cennet var dedim. Ertesi gün dükkana geldi , “ben Müslüman olmak istiyorum ne yapmam lazım” dedi , ona kelime-i şahadet getirttim. Elhamdülillah imana geldi.

İlginç anılarınız hatıralarınız varmı?
Çok anılarımız var, bir kaçını anlatayım. Memur iki bayana kitap hediye ettim okumuşlar, yanında çalışan biri o bayanlar namaza başladı deyince çok sevindim.
Yaşlı bir kadın geldi, kızı kitaplardan okumuş hem tesettüre girmiş hem namaza başlamış, çok dua etti.
Bunlar gibi tesettüre giren , namaza başlayan, kötü alışkanlıklarından vazgeçen , derslere gelen çok müşterilerimiz var , Allah sayılarını arttırsın inşaallah.

Risale-i nurları hediye etmeye başladıktan sonra sizin hayatınızda bir değişiklik oldu mu?
Allah beni affetsin bunu anlatacam. Ben 15 temmuzda memleketim Urfa’da idim , kalkışma olduğunu duyunca sokağa çıktım, 6 km uzakta olan meydana vardık, o gece ne çocuklar ne hanım aklıma gelmedi , ülkemi , dinimi düşündüm, tarif edemem çok etkilendim.

Kırklareline döndüm yakın geçmişte de bir rüya gördüm, sabaha kadar şehit Ömer Halis ile beraberdim onun şehit olduğunu rüyamda biliyordum , tarif edemem çok etkilendim, sabah olunca olanları duyunca Allah’a binlerce şükür ettim , Allah yolundan , Risale-i Nur dairesinden ayırmasın dualarınızı eksik etmeyin.

Üstadımız buyuruyor “Hayr-ı Mutlak’tan hayır gelir, Cemil-i Mutlak’tan güzellik gelir, Hakîm-i Mutlak’tan abes bir şey gelmez..”
Allah hizmetini makbul etsin dualar müşterek inşaallah.

Çetin Kılıç

 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

 
 

Yorum yaz